A co děti, mají si kde hrát?
Tato otázka netrápila jenom legendární kapelu Katapult, ale také výrobce koberců, kteří tento jinak naprosto nevhodný artikl na hraní uzpůsobili tak, že nyní si děti mají opravdu kde hrát.
Zatímco například dětské kuchyňky nebo nářadí jsou opravdu jenom dětské v každém ohledu, dětské koberce jsou „dětské“ jenom ve svém vzezření. Jinak se tyto koberce nijak neodlišují od těch „dospěláckých“. To je dobré především z hlediska kvality, která tak nikterak neklesá. Dětské koberce jsou pevné, dlouho vydrží a přitom zkrášlí dětský pokoj naprosto originálním způsobem.
Zatímco do místností, jako je obývací pokoj nebo chodba, se koberce pořizují především z praktického hlediska, u koberce do dětského pokoje je toto hledisko rozšířeno o možnost hraní.
Děti na zemi tráví velkou část svého času, sedí tu, hrají si, malují si na zemi, jedí na zemi, většinu svých činnosti aplikují na zemi, čímž se odlišuje samozřejmě vytížení dětského koberce od klasického obývákového koberce. Koberce do dětského pokoje bývají výrazně barevné, s animovanými postavičkami nebo zvířátky či dalšími motivy, což je výhoda pro dítě, které bude těmito motivy uneseno, ale trochu nevýhoda pro rodiče, které pořád musí myslet na jistou harmonii dětského pokoje a ladit tak do ní i koberec, což není snadné.
Výhody a nevýhody pořízení koberce do dětského pokoje
Jak již bylo řečeno, děti tráví velkou část svého času na zemi, protože jinak ani nedosáhnou. Rádi se po zemi válí, převalují, hrají si na ní, apod., což klade velké nároky na podlahu jako takovou. Děti si totiž potom často strkají ruce rovnou do pusinky, věci ležící na zemi olizují či s nimi jinak manipulují. Výhodou u koberce do dětského pokoje je, že dítě bude od podlahy relativně v teple, na rozdíl od parket nebo plovoucí podlahy. Tam tento problém lze vyřešit kusovým kobercem, ale nikdo samozřejmě nezajistí, že se dítě bude pohybovat jenom na něm.
Velkým argumentem proti koberci do dětského pokoje jsou roztoči a breberky, které se v koberci snadněji schovají, než do parket a dlažby, kterou ale musíte denně několikrát stírat, aby tento rozdíl byl zachován. Důležitá je v tomto případě i výška zvoleného chlupu koberce, která by neměla být příliš vysoká.
Závěrem by se dalo říct, že to, jestli dítěti pořídíte do dětského pokoje koberec nebo jinou podlahu, je na vás a vašem uvážení, protože když si dítě nebude strkat ruce do pusy zašpiněné od koberce, udělá to někde jinde.
Dětské koberce metrážové
Pokud chcete celou plochu dětského pokoje vybavit kobercem, nemáte jinou možnost, než se zaměřit na výběr z metrážových koberců. Dětské koberce metrážové se prodávají s velmi pěknými a barevnými vzory, jejichž počet kolísá vzhledem k tomu, jak široký koberec potřebujete. Když vybíráte metrážový koberec do dětského pokoje, uvědomte si, že tam několik let zůstane, že to není záležitost na pár měsíců a pak se vymění.
Proto určitě volte spíše motivy obecnější charakteru, které dítě po krátké době nepřestanou bavit. To znamená, že na celou podlahu dětského pokoje je lepší volit koberce s motivy zvířátek, květin, sluníčka, hradů, silnic, apod., než například hlavní hrdiny z Ledového království nebo Aut. Ty totiž mohou brzy ztratit pro dítě kouzlo a problém s kobercem bude na světě.
Dětské koberce kusového charakteru
Koberce kusového charakteru jsou mnohem snáze vyměnitelné, proto zde opravdu můžete nechat popojet uzdu své fantazie. Nebojte se experimentovat a dítěti pořídit to, co se mu zrovna líbí nebo jaké činnosti se zrovna v dané době věnuje.
Kusové koberce můžete po místnosti přesouvat snadněji, když se motiv přestane líbit nebo koberec přestane vyhovovat, snadno se ho zbavíte. V tomto ohledu je pořízení s kusovými koberci mnohem jednodušší. Kusový koberec do dětského pokoje můžete pořídit naprosto vždycky, ať už máte podlahu jakoukoliv.
Samozřejmě mnohem lépe vynikne na podlaze z dlaždic nebo dřeva, kde bude osamoceně, ale nikde není psáno, že koberec kusový nemůžete pořídit i na spodní koberec. Potom ale dávejte pozor, aby se vám dva motivy navzájem nerušily, protože potom by koberec byl spíše rušivým elementem, než praktickým doplňkem.