Silnice koberce

Děti mají nezměrnou fantazii, kterou umí naprosto originálně používat

Když se hromada z dek může změnit na nedobytný hrad s vodním příkopem, nebo země na lávu, potom není důvod, proč by se obyčejný koberec nemohl změnit na mapu silnic. Ovšem s touto fantazií můžete svým dětem trochu pomoci a podpořit jejich hravé já tím, že jim do dětského pokoje dáte koberec v podobě silnice.

Koberec jako silnice je nejen praktickou, ale také vzdělávací věcí, tudíž zakupujete rovnou tři v jednom. Zaprvé se tím u dětí zateplí podlaha, po které se tak velmi rády válí, a celkově se podlaha zvukové izoluje. Zadruhé děti budou mít novou hračku, se kterou si vydrží hrát dlouhé hodiny. Zatřetí se při hraní s dětským kobercem v podobě silnice vzdělají o tom, jak to funguje na silnici a jaké budovy mohou potkat ve městě nebo na venkově. Jelikož koberce se silnicí jsou celkem prostorné, může si na nich hrát i více dětí najednou.

U koberce jako silnice si můžete vybrat, jakou podobu chcete. Může se jednat o příležitostnou hračku, kterou rozložíte, když si s ní dítě chce hrát, díky čemuž mu nadšení ze silnice vydrží déle nebo potom můžete koberec pořídit jako stálou součást dětského pokoje. V takovém případě si můžete vybrat mezi kobercem silnicí jako metrážovou variantou, která zaplní celou podlahu dětského pokoje nebo potom kusovým kobercem, který bude oddělovat prostor studené podlahy.

Vzdělávací aspekt koberce se silnicí

Koberec jako silnice má sice mnoho praktických funkcí, ale na rozdíl od ostatních praktických záležitostí, ze kterých se doma mohou stát hračky pro děti, tato má i vzdělávací charakter.

Koberec jako silnice je vytvořen realisticky, na silnici jsou obvykle vyznačené čáry a přechody pro chodce. Pokud si s dítětem budete u koberce hrát, snadno mu tak můžete vštípit určité základy dopravní výchovy. Kde je bezpečné přecházet silnici, jak odbočovat, kdy dávat přednost, jak by se auta měla vůči sobě vzájemně na silnici chovat, kde auto zaparkovat, jak funguje kruhový objezd, apod. Kromě silničních pravidel je koberec jako silnice vhodný i jako poznávání města a vesnice.

Na kobercích bývají různé budovy, které nesou své charakteristické znaky, na základě kterých je dítě může snadno rozeznat. Například kostel má na špičce kříž, nemocnice má na střeše kříž a heliport, škola nese vyobrazení dětí nebo hasiči mít červenou budovu. Dítě se tak i při hře může naučit mnoho užitečných a důležitých věcí, které bude později do života potřebovat. Kromě toho se svými znalostmi může blýsknout i v mateřské školce.

Herní funkce koberce jako silnice

Co ale pro děti koberec v podobě silnice znamená především? Hračku, která je zabaví a dopřeje jim spoustu hodin zábavy. I když by se na první pohled mohlo zdát, že koberec silnice je určený jenom pro kluky, i holky mohou vyrazit do ulic a vyzkoušet si, jaké je to řídit. Během hraní si děti vytvářejí vzájemné vztahy a budují si nová přátelství, ať už si doopravdy hrají spolu nebo každý v jiném koutě koberce.

Ten je právě pro hraní uzpůsoben, takže disponuje jenom nízkým chloupkem, aby se po něm dalo dobře jezdit autíčky. Pokud kupujete koberec dodatečně, zamyslete se nad měřítkem vzhledem k velikosti autíček vašich dětí.

Silnice samozřejmě nevyhovují všem velikostem autíček, proto s touto variantou počítejte, i když dítěti tento fakt bude sotva vadit. Koberce mívají obvykle vyobrazení silnice a jejího okolí v letním období, ale když budete dobře hledat, jistě najdete také koberec pro zimní využití. Střídání ročních období najdete ale jenom u kusových koberců, které tak ale můžete dítěti měnit i podle toho, jak se mění situace za oknem.