Kusové koberce

Podlahové topení je vymožeností moderní doby. Díky němu máte v domě teplo, teplo vám jde od nohou, kterou jsou nejvíce náchylné, klasické radiátory vám nezabírají místo na stěně a navíc je to spořivější možnost, než klasický radiátor. Na druhou stranu to znamená buď do všech místností pořídit parkety, plovoucí podlahu nebo dlaždice, což jsou všechno víceméně studené varianty, nebo koberec a riskovat tak snížení funkčnosti topení. Aby bylo zachováno dekorum, je tu kompromis v podobě kusového koberce, který si můžete pořídit do každé místnosti v jakékoliv podobě.

Koberec kusový má mnoho pozitiv i negativ, která s sebou nesou ale i všechny další možnosti, takže v tomto ohledu prostě záleží na tom, co vám osobně více vyhovuje.

Výhody kusových koberců

Pozitiva pořízení kusového koberce jsou nasnadě. Především je to vytvoření jakéhosi ostrůvku uprostřed jednotlivé plochy podlahy, která by jinak byla rozložena víceméně barevným kobercem s motivy. Můžete si ho pořídit například pod nábytek, který by jinak na dřevěné podlaze mohl dělat rotyku.

Kromě toho je výborným řešením například pod sedací soupravu nebo stůl, kde můžete v létě sedět delší dobu a bude vám zima od nohou. Kusové koberce lze naprosto kdykoliv vyměnit, podle toho, jakou máte zrovna náladu nebo jaké je roční období. Vzhledem k rozmanitosti vzorů, motivů a barev si můžete pořídit do každé místnosti jiný, který bude ladit se zbytkem zařízení v místnosti.

Kromě toho například do koupelny nebo na záchod je kusový koberec alias předložka naprosto nezbytný a to z hlediska bezpečnosti. Kusové koberce se snadno vyměňují, pokaždé si můžete pořídit úplně jiný, než byl ten předchozí. Jinak tvarovaný, jinak barevný, s jiným motivem. Všechno záleží na tom, jak hodně se vám od minula změnily chutě. Můžete tak experimentovat i třeba s výškou chloupku u kusového koberce. Pokud se vám líbí, zkuste si ho pořídit a uvidíte, jak se vám osvědčí, protože vyměnit ho můžete v podstatě kdykoliv. Kusové koberce pomáhají také v určitých místech tepelně a zvukové izolovat.

Nevýhody kusových koberců

Není všechno zlato, co se třpytí, takže i u kusových koberců samozřejmě najdeme určitá negativa. Ta jsou spojena například s tím, že koberec, který je volně položený, se může po kluzké podlaze smekat. Tím je potom jeho přítomnost spíše nebezpečná, než prospěšná. Dalším aspektem jsou již zmíněné tvary koberců.

Může se totiž snadno stát, že podruhé už neseženete stejný velký nebo stejně tvarovaný koberec, což může být problém, pokud je obrys předchozího koberce na podlaze vidět. Například na dřevěné podlaze, na kterou svítí pravidelně slunce, se může stát, že původní koberec bude svým tvarem patrný, bude vyšisovaný. A nový koberec menších rozměrů potom tuto vadu nemusí zakrýt.